2015. július 10.
Krémes sütik, Macaron
Levendulás-mézes macaron
Ismét egy kis macaron:) Nem tudtam ugyanis ellenállni az illatos levendulának, hogy ne süssem bele az apró virágokat omlós macaronhéjakba egy adagnyi mézes főzött vajkrém kíséretében.
Így jött tehát a lágy, mézes vajkrémes macaron ötlete. Az illata már a héjak sütésekor is mennyei volt, viszont az illatfelhő ellenére nem túl tolakodó benne a levendula. Mézből én sima akácmézet használtam, de akinek esetleg sikerül beszerezni jó fajta levendula mézet, abban az esetben a krémből a virág akár el is hagyható. Sajnos a meleg miatt a vajkrém a fotózás alatt megfolyt, így a tökéletes állag érdekében ajánlom őket hűtőben tárolni fogyasztásig:)
Hozzávalók
(kb. 30 darabhoz)
Macaron:
- 10 dkg kristálycukor
- 33 g víz (30 ml)
- 10 dkg porcukor
- 10 dkg mandula
- 2 közepes méretű tojás fehérje (66g)
- pár csepp folyékony piros és pár csepp kék ételfesték
- 1 teáskanál szárított levendula virágzat
Töltelék:
- 3 dkg cukor
- 1 tojás
- 2 ek. méz
- fél tk. levendula virág
- 8 dkg vaj
Elkészítés
Előző nap:
- A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéket egy tálba tesszük, letakarjuk egy papírszalvétával és szobahőmérsékleten legalább 24 órát pihentetjük.
- A mandulát ledaráljuk, papírral borított sütőlapon szétterítjük és 100 fokos sütőben 15 percig szárítjuk.
- A porcukorhoz adjuk a szárított levendula virágzatot és átdaráljuk.
- Mikor kihűlt a mandula, a levendulás porcukorral több részletben átdaráljuk újra.
- Ezután átszitáljuk, és az esetlegesen megmaradt nagyobb mandula szemeket még egyszer ledaráljuk és átszitáljuk. A végeredménynek ilyennek kell lennie:
- A folyékony ételfestéket hozzáadjuk a kristálycukorhoz, jól összekeverjük és egy lapos tányéron szétterítjük, hogy ki tudjon száradni. (kicsit össze fog állni a nedvességtől, egy villával könnyedén át lehet törni hogy újra kristályos legyen.) Ha por vagy zselé állagút használunk ezt a lépést kihagyjuk, azt majd a kész masszába tesszük.
Másnap:
- Először elkészítjük a cukorszirupot: a kristálycukorhoz hozzáadjuk a vizet és elkezdjük forralni, pár perc forralás után akkor lesz jó, mikor már nagy, nyúlós buborékok vannak benne (az enyém a folyékony ételfestékes cukor miatt lila, ha pasztát vagy port használunk azt nem kell ilyenkor beletenni). Igazából cukorhőmérő kellett volna hozzá, de hát az nekem nem volt:) Akinek van: 118 fokosnak kell lennie.
- A tojásfehérjéből kimérünk 33 grammnyit és lágy habbá verjük. (mint a borotva hab, olyasmi legyen) Robotgéppel folyamatosan keverve lassan hozzáöntjük a cukorszirupot és pár percig tovább keverjük, míg hűl. Akkor lesz jó, ha már kemény és keverés közben “klaffogó” hangot ad, az edény széléhez csapódik.
- Ekkor hozzáadjuk a maradék tojásfehérjét (nem kell külön felverni) és így keverjük pár másodpercig. Ettől kicsit hígabb lesz.
- Ezután hozzáadjuk a porcukros mandulát és óvatos, de határozott mozdulatokkal jól átforgatjuk az egészet. Akkor jó, ha a kanálhoz tapad és nyúlik, ahogy kiemeled.
- Az elkészült masszát habzsákba töltjük és sütőpapírra kb. 3 cm átmérőjű pöttyöket nyomunk. (habzsák híján én sima nejlon zacskóba kanalaztam, aminek a sarkára egy kb. 7 mm-es lyukat vágtam. A köröket a sütőpapír másik oldalán érdemes előrajzolni, hogy egyforma méretűek legyenek.) Most szilikon sütőformát használtam.
- Ezután fél órát szobahőmérsékleten pihentetjük őket.
- 140 fokra előmelegített sütőben 4-5 perc után “kinőnek” a talpacskák és 16-17 perc alatt megsülnek. (ha esetleg elkezdene barnulni a sütési idő vége felé, fedjük le sütőpapírral)
- Sütőpapírral együtt rácsra emeljük őket, megvárjuk, míg kihűl és leszedegetjük a papírról.
- A krémhez a mézbe keverjük a levendulavirágot és pár percet állni hagyjuk.
- A tojást a cukorral egy fém tálban simára keverjük, majd hozzáadjuk a virágos mézet is.
- Forrásban lévő vízzel teli lábos fölé helyezzük, és folyamatos kevergetés mellett sűrűre főzzük.(Akkor jó, ha világosabb sárga, mint volt, pudingszerűen sűrű és gőzölög.)
- Ekkor levesszük a gőzről és megvárjuk míg hűl annyit, hogy csak langyos legyen.
- Mikor már csak langyos, a darabokra vágott vajat kockánként beledobjuk és botmixerrel teljesen homogénre keverjük.
- Ha mind belekerült, betesszük a hűtőbe, hogy megdermedjen.
- Ha megdermedt a krém, összeállítjuk a macaronokat: a habcsókokat 1-1 teáskanálnyi krémmel összetapasztjuk.
A vajas krém miatt hűtőben tároljuk!
Róza
2017. május 12. - 11:52Életemben először csinálnék macaront, úgyhogy fogalmam sincs: a tojásfehérjét tényleg grammozni kell, vagy elég egyszerűen ráfogni, hogy 1 fehérje 33 gramm, és “jóvanazúgy”? Mert nincs digitális mérlegem (a többi cuccot ki tudom mérni a meglévő eszközeimmel), és ha tényleg ennyire pontosan kell, akkor inkább hanyagolom, amíg nincs meg a megfelelő mérlegem…
Előre is köszönöm!
Vikki
2017. május 14. - 20:18Igen, mindent grammra pontosan kell, különben túl lágy/száraz lesz a massza, és nem fog működni a dolog.
Napsugár
2019. július 14. - 20:58Ma megcsináltam! Mennyei! Most készítettem másodszor macaront, és először kételkedtem a szirup miatt, de sikerült. Sokkal jobban, mint a szirup nélküli verzió. Én egy kicsit változtattam a krémen: tettem bele kb fél citrom levét és egy pár kocka fehércsokit is, a vajból pedig pár grammal kevesebbet.