2012. december 30.
Sós sütik, Kenyér
Kakukkfüves-fokhagymás grissini
A sok karácsonyi édesség után szerintem pont itt volt az ideje már valami sós “süteménynek”. Most ezekre a könnyen elkészíthető, fűszeres kenyérrudacskákra esett a választás, ami szerintem partifalatkának sem utolsó.
Ezekben a kenyérrudacskákban az a legjobb, hogy igazából bármivel ízesíthető: zöld fűszerekkel, hagymával, magvakkal, sajttal, csak ízlés kérdése. Én most kakukkfüvet és egy kis gerezd fokhagymát gyúrtam a tésztába, mert éppen ez volt itthon. Szerintem ez az otthon készített változat azért sokkal jobb, mint a bolti, mert azon kívül, hogy tudjuk mi van benne, frissen a sütőből kivéve pont olyan, amilyennek lennie kell: kívül ropogós, belül pedig puha. Az így elkészült rudacskák felhasználása pedig elég sokrétű, lehet belőle előétel sonkával, vagy otthon készült “ropi” valamilyen mártogatóssal.
Hozzávalók
(25-30 db rudacskához)
- 25 dkg kenyér liszt (BL 80, de ha nincs, a sima, BL 55 is jó)
- 1,75 dl langyos víz
- 2 ek. olíva olaj
- 1 tk. só
- fél csomag szárított élesztő (4 g)
- csipet cukor
- 1 nagyobb gerezd fokhagyma összezúzva
- friss (vagy szárított) kakukkfű ízlés szerint
Elkészítés
- A tészta összes hozzávalóját egy nagy tálba mérjük és robotgép segítségével lágy tésztává dagasztjuk.
- Langyos helyen a duplájára kelesztjük. (kb. 1 óra)
- Kelesztés után a lisztezett deszkára borítjuk a tésztát, átgyúrjuk és kb. fél cm vastag, nagyjából 30x 25 cm-es téglalappá nyújtjuk.
- A tésztalapot hosszabbik oldalán félbevágjuk, majd ujjnyi vastag tésztacsíkokat vágunk belőle.
- A tésztacsíkokat két végén megfogva megcsavargatjuk, közben kicsit megnyújtjuk és sütőpapírral bélelt sütőlapra tesszük.
- 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk őket, ahol sütés közben folyamatosan figyeljük: akkor lesz jó, ha már a végei elkezdenek pirulni, nem baj, ha sápadt színe van a többi részének. Ilyenkor már ki kell venni, különben kiszáradnak. Nálam 8 perc elég volt, de a sütési idő függ a sütőtől és attól is, milyen vastagok lettek a rudacskák.
- Rácsra szedjük őket és megvárjuk, míg kihűlnek.
Akkor tökéletesek, ha a külsejük ropog, belül pedig puha, mint a kenyér.
Posta Orsi
2012. december 30. - 17:26Az egyik kedvencem… Próbáltad már apróra vágott sonkával és reszelt sajttal töltve? Mmmmm… Megyek is a konyhába! BÚÉK!
ritacica
2012. december 31. - 14:46Vikki, nekem a megadott mennyiségekkel nagyon-nagyon ragacsos lett a tészta, kellett hozzá tennem még egy jó adagot (nem mértem mert csak kézzel adagoltam). Ez lehet azért mert csak sima liszt volt itthon?
Vikki
2013. január 1. - 11:40Hm, hát nem tudom mitől lett ragacsos, az utolsó adagot én is simával csináltam, azért is írtam, hogy azzal is működik. Nekem azzal is rendesen összeállt. Legközelebb akkor talán próbáld úgy, hogy fokozatosan adagolod a vizet, hátha kevesebb is elég. De a lényeg, hogy megoldottad és jó lett!:)
ritacica
2013. január 3. - 16:33Szerintem most van valami gubanc a lisztemmel, pedig ugyanazt a típust veszem mindig. Az újévi fánk se lett szalagos, nem lett igazán jó, pedig eddig mindig remek volt. De már bontottam újabb csomagot… 🙂
Viszont ez a grissini tényleg nagyon jó!
Vikki
2013. január 3. - 16:55Én egyszer a darált mandulával jártam így, hogy nem teljesen az volt benne ami előtte. Nagyon sokáig vettük és mindig ugyanolyan jó volt, tavaly karácsonykor pedig ijesztően dió íze lett mindennek amibe mandula került (annak ellenére, hogy diónak nyoma se volt benne…) 😀
ritacica
2012. december 31. - 16:00Viszont szuper lett! Köszii
Kiki76
2013. december 3. - 19:47Nekem is ragacsos lett egy kicsit, de miután megkelt a tészta tökéletes volt. Sajttal, snidlinggel, sonkával “töltöttem”. Nagyon finom lett!!