2012. szeptember 19.
Krémes sütik, Kelt tészták, Fánk
Csokis profiterol
Már egy ideje tervben volt a profiterol, de valahogy mindig háttérbe szorult a nyár folyamán a sok friss gyümölcs miatt. De most megint úgy éreztem, kell valami “nagyoncsokis”, így elkészítettem végre. Egyáltalán nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnik:)
Ezeknek a krémes golyóknak az alapja egy égetett tészta, olyan, mint a képviselőfánké. Elsőre talán kicsit macerásnak tűnhet, de tényleg nem az, képeket is készítettem minden lépésről, hogy hogyan is kell kinéznie, a biztos siker érdekében. Tölteléknek egy egyszerű mascarponés csokoládé krémet készítettem, amiből persze nem sajnáltam a csokit most sem:) Talán a golyócskák megtöltögetése veszi igénybe a legtöbb időt, legalábbis én ezzel vacakoltam a legtöbbet, mert nem tudtam soha eldönteni, vajon elég krém került-e bele egy-egy fánkocskába.
Hozzávalók
(kb. 30-35 darab)
Tészta:
- 1 dl víz
- 10 dkg liszt
- 10 dkg vaj
- 3 tojás
Töltelék:
- 25 dkg mascarpone
- 10 dkg étcsoki
- 10 dkg tejcsoki
Tetejére:
- 4 dl hideg tejszín
- 1 csomag habfix
- 2 csomag vaníliás cukor
- csokoládéforgács
Elkészítés
- A tésztához egy lábasban forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a vajat, várjuk meg, míg elolvad és keverjük bele a lisztet.
- Folyamatos kevergetés mellett addig főzzük, míg a tészta el nem válik az edény falától. (3-4 perc)
- Félrevesszük, pár percig hagyjuk hűlni, majd robotgéppel egyenként hozzákeverjük a tojásokat. Egy lágy tésztát fogunk kapni:
- A tésztát habzsákba töltjük és sűtőpapírra egymástól legalább 3-4 cm távolságra kb. 20ft-os nagyságú kupacokat formázunk.
- 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk őket, ahol 20-25 perc alatt megsülnek.
- A töltelékhez a csokoládékat apróra felkockázzuk és gőz fölött felolvasztjuk.
- Megvárjuk, míg szoba hőmérsékletűre hűl, és hozzákeverjük a mascarpone-t.
- A kihűlt fánkokat habzsák segítségével megtöltjük a csokis krémmel, majd egymás mellé egy tálba helyezzük őket.
- A hideg tejszínt a habfixálóval és a vaníliás cukorral habbá verjük, és rásimítjuk a fánkok tetejére.
- Legalább 4-5 órára hűtőbe tesszük, hogy a fánkocskák tésztája megpuhuljon.
ritacica
2013. január 15. - 17:05Vikki, csak simán kettészedted kézzel a kisült fánkokat?
Szoktam égetett tésztát csinálni, sajtos puffancsokat. Mindig megküzdök a habzsákból kinyomással. Komolyan elfáradok a végére. Neked ezzel nincs gondod? A habzsákodból nem jön kifelé a varratok mentén?
Vikki
2013. január 15. - 19:46Nem szoktam kettészedni, csak egyszerűen az aljába belenyomom a csövet és így megtöltöm. Sőt általában szokott lenni a gombócok alján lyuk is. Egyébként én is a végén már alig bírom nyomkodni, ráadásul ilyen vacak műanyag kinyomónk van, amit már minden alkalommal megfogadtam hogy kidobom… 😀 De ami késik, nem múlik, egyszer tényleg repülni fog és veszek egy szilikonos zsákot. Volt nekem is ilyen varrott is egyébként, de az nálam sem vált be. Nem próbáltam ki még, de lehet ha egyszerűen csak egy teáskanállal kikanalazod a sütőlapra, valószínű úgy is üreges lesz belül és jó lesz.
ritacica
2013. január 21. - 14:53Szilikonos zsák?
Nem is hallottam még róla, de nagyon tetszik az ötlet!
A mascarpone itt pihen a szatyromban, remélem estére is megmarad a lelkesedésem és megsütöm ezt a sütit. 🙂
Vikki
2013. január 21. - 15:50Igen, van ilyen habzsák szilikonból is, csak elég húzós az ára. De valamilyet akkor is veszek, mert ez így már nem mehet tovább:)